Przeskocz do treści
Slide 1
Image is not available
Slide 1
Image is not available
Slide 1 - copy
Image is not available
Slide 1 - copy - copy
Image is not available
Slide 1 - copy - copy - kopiuj
Image is not available
Slide 1 - copy - copy - kopiuj - kopiuj
Image is not available
Slide 1 - copy - copy - kopiuj - kopiuj - kopiuj
Image is not available
Slide 1 - copy - copy - kopiuj - kopiuj - kopiuj - kopiuj
Image is not available
Slide 1 - copy - copy - kopiuj - kopiuj - kopiuj - kopiuj - kopiuj
Image is not available
Slide 1 - copy - copy - kopiuj - kopiuj - kopiuj - kopiuj - kopiuj - kopiuj
Image is not available
PlayPause
previous arrow
next arrow

NASZ KOŚCIÓŁ

Fasada


Architektura i wyposażenie świątyni

Chrystusa Dobrego Pasterza

Bryła kościoła została zbudowana w stylu dawnej bazyliki romańskiej. Dwie wieże, symetrycznie włączone we front kościoła, stanowią o dostojności całej budowli.

Wewnątrz wysoka nawa główna zakończona jest przestrzennym prezbiterium, które zaprojektował i wykonał zespół prowadzony przez artystę plastyka Jerzego Machaja z Warszawy. Na jego centralnej ścianie umieszczony jest Chrystus Ukrzyżowany, a pod Nim dwie postacie: Matki Bożej Bolesnej i umiłowanego ucznia Jana.2592 W centrum znajduje
się tabernakulum. Marmurowy ołtarz i ambona oraz krzesła dla celebransów i drewniane ławki dla asysty liturgicznej stanowią dalsze wyposażenie prezbiterium. Po obu jego stronach są dwa pomieszczenia: w jednym znajduje się zakrystia, a w drugim kaplica
z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski ufundowanym przez
Ks. prał. Tadeusza Marata. Z tyłu, za prezbiterium znajduje się druga zakrystia, dla ministrantów. Cała świątynia może pomieścić ok. 3000 osób.

W poprzek nawy głównej, naprzeciw siebie, znajdują się dwa ołtarze boczne poświęcone: Chrystusowi Dobremu Pasterzowi, i drugi: Chrystusowi Miłosiernemu, oraz obrazy: Świętej Rodziny, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także św. Wiktorii i bł. Honorata Koźmińskiego, patronów diecezji. W nawie głównej, na jej podwyższeniu, są obrazy świętych i błogosławionych: św. Jana Pawła II, bł. Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefa Wyszyńskiego, św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. s. Faustyny Kowalskiej, bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz bł. Matki Bolesławy Lament - łowiczanki.  Większość wymienionych obrazów to dzieło Klaudiusza Kołodziejskiego z Łodzi.

Nad wejściem głównym do świątyni mieści się chór dla organisty i parafialnego chóru. Nie ma jeszcze piszczałkowych organów, ale zastępują je profesjonalne organy elektroniczne.

Dolne pomieszczenia jednej wieży służą jako schowek na dekoracje, a w pomieszczeniu drugiej wieży znajduje się kaplica przedpogrzebowa. Całość uzupełnia usytuowane przy wejściu pod chórem pomieszczenie na parafialny sklepik.

Dodaj komentarz