Przeskocz do treści
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
previous arrow
next arrow
PlayPause
Slider

NASZ KOŚCIÓŁ

Fasada


Architektura i wyposażenie świątyni

Chrystusa Dobrego Pasterza

Bryła kościoła została zbudowana w stylu dawnej bazyliki romańskiej. Dwie wieże, symetrycznie włączone we front kościoła, stanowią o dostojności całej budowli.

Wewnątrz wysoka nawa główna zakończona jest przestrzennym prezbiterium, które zaprojektował i wykonał zespół prowadzony przez artystę plastyka Jerzego Machaja z Warszawy. Na jego centralnej ścianie umieszczony jest Chrystus Ukrzyżowany, a pod Nim dwie postacie: Matki Bożej Bolesnej i umiłowanego ucznia Jana.2592 W centrum znajduje
się tabernakulum. Marmurowy ołtarz i ambona oraz krzesła dla celebransów i drewniane ławki dla asysty liturgicznej stanowią dalsze wyposażenie prezbiterium. Po obu jego stronach są dwa pomieszczenia: w jednym znajduje się zakrystia, a w drugim kaplica
z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski ufundowanym przez
Ks. prał. Tadeusza Marata. Z tyłu, za prezbiterium znajduje się druga zakrystia, dla ministrantów. Cała świątynia może pomieścić ok. 3000 osób.

W poprzek nawy głównej, naprzeciw siebie, znajdują się dwa ołtarze boczne poświęcone: Chrystusowi Dobremu Pasterzowi, i drugi: Chrystusowi Miłosiernemu. W nawie głównej, na jej podwyższeniu, stopniowo umieszczane są obrazy błogosławionych i Sług Bożych: obraz naszej łowickiej błogosławionej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny – Matki Bolesławy Lament, bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Św. S. Faustyny Kowlaskiej, Św. Maksymiliana Marii Kolbego, oraz obrazy Sługi Bożego: Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefa Wyszyńskiego. Większość wymienionych obrazów to dzieło artysty malarza Klaudiusza Kołodziejskiego z Łodzi.

Nad wejściem głównym do świątyni mieści się chór dla organisty i parafialnego chóru. Nie ma jeszcze piszczałkowych organów, ale zastępuję je profesjonalne organy elektroniczne.

Dolne pomieszczenia jednej wieży służą jako schowek na dekoracje, a w pomieszczeniu drugiej wieży znajduje się kaplica przedpogrzebowa. Całość uzupełnia usytuowane przy wejściu pod chórem pomieszczenie na parafialny sklepik.

Dodaj komentarz